LA Variety Magazine

BE SEEN – BE NOTICED – BE HEARD – CREATE BUZZ – GENERATE EXPOSURE Promotional advertising, Publicising People, Places and Events. All inclusive Media Coverage for Entertainment Galas,, Charity Functions, innovations in Health and Beauty, Medi Spas, Fitness, Travel, Lifestyles, Music, Books, Art, Animal Advoccy, Celebrity News, Film and TV Festivals, Fashion, Breakout Talent, Award Shows, Restaurant Reviews, Green Expos, Trending, Social and Business Networking, Spotlight on Experts, Sports.

ARPA FILM FESTIVAL SCHEDULE FROM TODAY FRIDAY THRU SUNDAY CLOSING AND AWARDS NIGHT at Egyptian Theatre

Written By: Marcelle - Nov• 04•16

arpaiff2016schedule_fin50e7d8be-b26a-4a9b-8fb6-bffaff342cc4

SCHUDLE OF FILMS  As Of  Friday, November 4, 2016
DOCUMENTARY PROGRAM 1
LLOYD E. RIGLER Theatre, 12:00 PM
THE CAROUSEL (MERRY-GO-ROUND), 15 min, Serbia, 2015, directed by Luka Popadic
doc_the-carousel_still3
RUSSIA AS PHANTASMA, 71 min, Russia, 2016, directed by Bertrand Gosselin, Andrey Silvestrov, and others
doc_russia_as_a_phantasma_still4
Friday, November 4, 2016
SHORT FILMS PROGRAM 1
SIPELBERG Theatre, 12:00 PM
SYRIA, MY LOVE, 5 min, Armenia, USA, 2016, directed by Hayk Matevosyan
SELVES, 13 min, USA, 2015, directed by Michael Aloyan
short_syria-my-love_still3 short_selves_still
RAIN, 10 min, USA, 2016, directed by Thomas J. Chavez
VESTIGE, 15 min, USA, 2016, directed by Taylor Salan
short_rain_still4 short_vestige_still6
NOW I KNOW, 20 min, Armenia, 2016, directed by Anna Bayatyan
short_now_i_know_still2
Friday, November 4, 2016
SHORT FILMS PROGRAM 2
LLOYD E. RIGLER Theatre, 2:00 PM
TOUCH, 14 min, USA, 2015, directed by Lulu Wang
short_touch_still1
ZAAR, 11 min, USA, 2016, directed by Ibrahim Nada
TRANQUILITY OF BLOOD , 21 min, Finland, 2015, directed by Senad Sahmanovic
short_zaar_still3 short_tranquility-of-blood_still2
HOME, 20 min, Kosovo, United Kingdom, 2016, directed by Daniel Mulloy
CAIN’S SHADOW, 29 min, Italy, 2016, directed by Antonio De Palo
short_home_still2 short_cains-shadow_still2
Friday, November 4, 2016
DOCUMENTARY PROGRAM 2
SPIELBERG Theatre, 2:00 PM
RESIDENT FOREVER, 89 min, Armenia, France, South Korea, 2015, directed by Lyang Kim
doc_resident-forever_still1
Friday, November 4, 2016 ~ FEATURE NARRATIVE PROGRAM 1
SPIELBERG Theatre, 4:15 PM
MONEY, 85 min, USA, 2016, directed by Gonzalo Botija
A042_C005_0618YB feat_money_poster
Friday, November 4, 2016 ~ FEATURE NARRATIVE PROGRAM 2
LLOYD E. RIGLER Theatre, 4:30 PM
WELKOME HOME, 115 min,, Russia, 2014, directed by Angelina Nikonova
feat_welkome-home_still1 feat_welkome-home_poster
Friday, November 4, 2016 ~ FEATURE NARRATIVE PROGRAM
SPIELBERG Theatre, 6:30 PM
BOOGER RED, 98 min, USA, 2015, directed by Berndt Mader
feat_booger-red_still4 feat_booger-red_poster
Friday, November 4, 2016 ~ USA PREMIERE NIGHT PROGRAM
Red Carpet & Reception 6:00 PM, Doors Open 7:00 PM
LLOYD E. RIGLER Theatre, 7:30 PM
Friday Night USA Premiere: HOT COUNTRY, COLD WINTER, 104 min, Armenia, 2016, directed by David Safarian
feat_hccw_poster2
Red Carpet with Reception & Entertainment before and after USA Premiere Night Program
Friday, November 4, 2016 ~ SHORT FILM & DOCUMENTARY PROGRAM 1
SPIELBERG Theatre, 9:00 PM
HARD PACK, 11 min, 2016, directed by Emmanuelle Pickett
REINVENTING THE REEL, 21 min, Canada, USA, 2015, directed by Michael Gorlick
OUT OF FASHION, 58 min, Estonia, 2015, directed by Lenard Laberenz
short_hard-pack_still4 doc_reinventing-the-reel_still1 doc_out-of-fashion_still3
Saturday, November 5, 2016
ANIMATED SHORT FILMS PROGRAM
LLOYD E. RIGLER Theatre, 12:00 PM
DAEWIT, 15 min, Germany, 2015, directed by David Jansen
JUNK GIRL , 17 min, Iran, 2014, directed by Mohammad Zare
ANNA, 8 min, France, 2015, directed by Alexia Rubod, and many others
MILLENNIUM: ETERNAL SUNRISE, 11 min, USA, 2015, directed by Vlad Aksenov
short_dawit_still3 short_junk-girl_still5 short_anna_still3 short_millennium-eternal-sunrise_still1
LAZY HURI, 22 min, Armenia, 2016, directed by Artur Mikayelyan
short_lazy_huri_still3
Saturday, November 5, 2016
DOCUMENTARY PROGRAM 3
SPIELBERG Theatre, 12:00 PM
KILLING ED, 94 min, USA, 2016, directed by Mark Hall
doc_killing-ed_still1
doc_killing-ed_still3
Saturday, November 5, 2016 ~ DOCUMENTARY PROGRAM 4
LLOYD E. RIGLER Theatre, 2:00 PM
CROWS OF THE DESERT – A HERO’S JOURNEY THROUGH THE ARMENIAN GENOCIDE, 61 min, USA, 2016, directed by Marta Houske
doc_crows-of-the-desert_still1 doc_crows-of-the-desert_poster
Saturday, November 5, 2016 ~ DOCUMENTARY PROGRAM 5
SPIELBERG Theatre, 2:15 PM
ALBERT’S WAY, 59 min, Serbia, 2015, directed by Predrag Bambic
doc_alberts-way_still4 doc_alberts-way_poster
Saturday, November 5, 2016 ~ DOCUMENTARY PROGRAM 6
LLOYD E. RIGLER Theatre, 3:45 PM
WOMEN OF 1915, 90 min, USA, 2016, directed by Bared Maronian
doc_women-of-1915-still1 arpaiff_2016_armin_t_wegner_winner
Saturday, November 5, 2016 ~ FEATURE NARRATIVE PROGRAM 4
SPIELBERG Theatre, 4:00 PM
TRAIN DRIVER’S DIARY, 88 min, Serbia, 2016, directed by Milos Radovic
feat_train-drivers-diary_still6 feat_train-drivers-diary_poster
Saturday, November 5, 2016 ~ FEATURE NARRATIVE PROGRAM 5
SPIELBERG Theatre, 6:15 PM
THE WEATHER INSIDE, 100 min, Germany, 2015, directed by Isabelle Stever
feat_the-weather-inside_still6 feat_the-weather-inside_poster
Saturday, November 5, 2016 ~ FEATURE NARRATIVE PROGRAM 6
LLOYD E. RIGLER Theatre, 6:15 PM
THE LAST FILM, 3 min, USA, 2015, directed by Martiros Vartanov
LOST IN ARMENIA, 90 min, 2016, directed by Serge Avedikian
short_the_last_film_poster feat_lost-in-armenia_poster1 feat_lost-in-armenia_still1
Saturday, November 5, 2016 ~ FEATURE NARRATIVE PROGRAM 7
SPIELBERG Theatre, 8:30 PM
WE WILL BE THE WORLD CHAMPIONS, 127 min, Serbia, 2015, directed by Darko Bajic
feat_world-champions_still8 feat_world-champions_poster
Saturday, November 5, 2016 ~ CENTERPIECE PROGRAM
Red Carpet & Reception 7:30 PM, Doors Open 8:30 PM
LLOYD E. RIGLER Theatre, 9:00 PM
Centerpiece USA Premiere: SOMEWHERE BEAUTIFUL, 75 min, USA, Argentina, 2014, directed by Albert Kodagolian
feat_somewhere_beautiful_still_07
feat_somewhere_beautiful_still_09
Preceded by a Short Film presentation: BALCONY
17 min, United Kingdom, 2015, directed by Toby Fell-Holden
Red Carpet with Reception & Entertainment before and after Centerpiece Program
feat_somewhere-beautiful_poster
short_balcony_postershort_balcony_still2
Sunday, November 6, 2016
SHORT FILMS PROGRAM 3
LLOYD E. RIGLER Theatre, 12:00 PM
BLUEY, 14 min, Australia, 2015, directed by Darlene Johnson
3000, 20 min, Australia, Greece, 2015, directed by Antonis Tsonis
short_bluey_still4 short_3000_still5
TWO SISTERS, 16 min, USA, South Korea, 2015, directed by Keola Racela
CAPS, 15 min, USA, 2016, directed by Lola Ridgell
short_two-sisters_still3 short_caps_still1
Sunday, November 6, 2016
SHORT FILM & DOCUMENTARY PROGRAM 2
SPIELBERG Theatre, 12:00 PM
AYAYMAMA, 15 min, Peru, 2016, directed by Marco Antonio & Tam Orellana
short_ayaymama_still2
K2 AND THE INVISIBLE FOOTMEN, 54 min, Pakistan, USA, 2015, directed by Lara Lee
doc_k2_still4
Sunday, November 6, 2016 ~ DOCUMENTARY PROGRAM 7
LLOYD E. RIGLER Theatre, 1:45 PM
TRAVERSED, 25 min, Armenia, USA, 2015, directed by Emily Mkrtichian
TERRA ARMENIA – A PHOTOGRAPHER’S JOURNEY INTO A PEOPLE’S IDENTITY, 29 min, Germany, 2015, directed by Blake Lewis
doc_traversed_still1 doc_terra-armenia_still2
THE OTHER SIDE OF HOME, 40 min, USA, 2016, directed by Naré Mkrtchyan
doc_theothersideofhome_still1 doc_theothersideofhome_poster
Sunday, November 6, 2016 ~ SHORT FILMS PROGRAM 4
SPIELBERG Theatre, 2:00 PM
GIRL KNIGHT, 11 min, USA, 2016, directed by Deborah Attoinese
THE SEA WITHIN, 30 min, Hong Kong, 2014, directed by Wai Nap Wong
short_girl-kight_still3 short_the-sea-within_still1
BUTCH CASSIDY & THE SUNDANCE KID MEET PANCHO VILLA, 14 min, Serbia, 2015, directed by Kosta Ristic
BENEATH THE NEON, 15 min, USA, 2016, directed by Brandon Harris
short_butch-cassidy_still3 short_beneath-the-neon_still1
Sunday, November 6, 2016
FEATURE NARRATIVE PROGRAM 8
LLOYD E. RIGLER Theatre, 4:00 PM
GOOD MORNING, 104 min, Armenia, 2016, directed by Anna Arevshatyan
feat_good-morning_still3
feat_good-morning_still2 feat_good-morning_poster
Sunday, November 6, 2016
FEATURE NARRATIVE PROGRAM 9
SPIELBERG Theatre, 4:00 PM
NOWHERELAND, 95 min, USA, 2016, directed by Robin Bain
feat_nowhereland_still2
feat_nowhereland_still1 feat_nowhereland_poster
Sunday, November 6, 2016 ~ DOCUMENTARY PROGRAM 8
SPIELBERG Theatre, 6:15 PM
RADIOVISION, 25 min, Serbia, 2015, directed by Milos Tomic & others
PRELUDE TO SNIPER, 29 min, Montenegro, 2015, directed by Danilo Marunovic
doc_radiovision_still1 doc_prelude-to-sniper_still2
Sunday, November 6, 2016 ~ CLOSING NIGHT AWARDS CEREMONY PROGRAM
Red Carpet & Reception 6:00 PM, Doors Open 7:00 PM
LLOYD E. RIGLER Theatre, 7:30 PM
Closing Night Short Film Presentation: BORN WITH IT, 17 min, Japan, 2015, directed by Emmanuel Osei-Kuffour
short_born-with-it_still1short_born-with-it_poster
AWARDS CEREMONY including 2016 Honorees:
~ Lifetime Achievement Award – Dominique Pinon, world renowned French film and television actor
~ Career Achievement Award – Serj Tankian, composer, activist and lead singer of System of the Down
~ Breakthrough Artist Award – Albert Kodagolian, director and cinematographer
~ Festival’s prestigious Armin T. Wegner Humanitarian Award will be presented to Emmy winning director Bared Maronian for his documentary WOMEN OF 1915

###

images-6-Copy-2-4

Facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedin

Facebooktwittergoogle_pluslinkedinyoutubeinstagram

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

%d bloggers like this: